Támogatási kérelmeket nyújtott be a Lechner Tudásközpont

A Lecher négy projektben lehet konzorciumvezető

Szeptember közepén a Lechner Tudásközpont négy, európai uniós forrásból finanszírozott kiemelt projektre nyújtott be támogatási kérelmet. A két építésügyi projekt, az E-építés keretrendszer és a 3D alapú adat infrastruktúra kialakításának célja az eljárások és az ügymenetek korszerűsítése és hatékonyabbá tétele. A földügyi projektek, azaz a Nemzeti Téradat Infrastruktúra és az E- ingatlan-nyilvántartás megteremtése pedig a földügyi eljárások ügyfélbarát szakigazgatási ügyintézését valósíthatják meg.

Négy projekt esetében is a Lechner Tudásközpontot jelölte ki konzorciumvezetőként a 1004/2016. (I. 18.) a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztési Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló kormányhatározat, valamint annak módosításai „Az adminisztratív terhek csökkentése” című, KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15 kódszámú pályázati felhíváshoz kapcsolódóan. Ennek megfelelően a Lechner Tudásközpont két építésügyi (E-építés keretrendszer – innovációval a magyar emberek szolgálatában és 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása), valamint két földügyi (Nemzeti Téradat Infrastruktúra és E-ingatlan-nyilvántartás) projektre nyújtott be támogatási kérelmet.

Az E-építés keretrendszer – innovációval a magyar emberek szolgálatában projekt átfogó célja az építésügyi hatósági eljárások átfutási idejének és költségének csökkentése, a lakosságot és a vállalkozásokat sújtó építési adminisztratív terhek minimalizálása, ezáltal a magyar gazdaság versenyképességének növelése. A tervek szerint a fejlesztés eredményeként jelentősen csökkenni fognak az építési adminisztratív terhek, melyeket a projekt az építésügyi folyamatok elektronizálásával, új alkalmazások és alkalmazásfunkciók továbbfejlesztésével, valamint azok újraszervezésével és felülvizsgálatával kíván elérni.

A 3D alapú adat infrastruktúra kialakítása projekt tervezett eredményeként az ügyfelek gyorsabban jutnak hozzá a közmű-egyeztetési, településrendezési és minőségellenőrzési folyamatok elindításához, egyeztetésekhez szükséges adatokhoz. A cél egy olyan térinformatikai rendszer létrehozása, amely épít a már kialakított informatikai rendszerekre és az azok létrehozása során megszerzett tapasztalatokra, ugyanakkor lefedi a teljes – a projektek előkészítésétől a kivitelezés lezárásáig tartó – építési beruházási folyamatot, és felhasználja a főbb szabványokat, valamint az új típusú, elsősorban 3D technológiákat.

Az összességében 16 modulból álló építésügyi projektekben több új, innovatív e-ügyintézési megoldás is születik, melyek segítségével korszerűbbé és hatékonyabbá fogjuk tenni az építésügyi eljárások, ügymeneteket. A fejlesztések az ügyfelek adminisztrációs terheit csökkentik, az ügyintézők munkáját pedig megkönnyítik.

A Nemzeti Téradat Infrastruktúra projekt a téradatok hatékony felhasználására törekszik térinformatikai fejlesztéseken, adatbázisok közötti együttműködés megteremtésén és adatharmonizáción keresztül. A tervek szerint többek között elkészül a Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép, a Geoportál és a hozzá kapcsolódó alkalmazástár.

Az E-ingatlan-nyilvántartás projekt egyrészről az ingatlan-nyilvántartáshoz kapcsolódó tevékenységek elektronizálását megteremtő jogszabályi háttér kialakítását, másrészt az elektronikus ügyintézés kialakításához, kiterjesztéséhez és fejlesztéséhez szükséges rendszerbeli változtatásokat, ehhez kapcsolódóan az informatikai háttér megteremtését szolgálja. Támogatja a hiteles adatvagyon szakszerű kezelését, megőrzését. A projekt célja, hogy ügyfélbarát földügyi szakigazgatási ügyintézés jöjjön létre.

A projektek megvalósítására fordítható támogatás összege összesen 44,21 milliárd forint, melyet 100 százalékban vissza nem térítendő támogatásként az Európai Unió Európai Szociális Alapja és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosít.

Keserű Dávid